Ndërlidhjet

ROMË


Presidenti serb, Boris Tadiq ka thënë sot se Serbia e konsideron të papranueshme pavarësinë e Kosovës por njëherit ka vullnet për të bërë kompromis për statusin e ardhshëm. Pas një takimi me kryeministrin italian Romano Prodi, Tadiq u tha gazetarëve se "Serbia sinqerisht dëshiron që të gjejë një zgjidhje kompromisi, të pranueshmë për Prishtinën dhe Beogradin". Ndërkaq kryeministri Romano Prodi tha se "është koha për të arritur vendim definitiv" për Kosovën pasi negociatat ndërmjet të dy palëve në Vjenë nuk arritën rezultat.
XS
SM
MD
LG