Ndërlidhjet

HAGË


Mijëra të afërm të viktimave të Srebrenicës do të hedhin në gjyq shtetin holandez dhe Kombet e Bashkuara për dështimin e tyre në mbrojtjen e civilëve gjatë kohës së masakrës. Avokatët thanë se Hollanda dhe organizata botërore janë përgjëgjëse dhe duhet të njihen si të tilla, pasi nuk i mbrojtën civilët në territorin që ishte zonë e kontrolluar prej tyre. Në masakrën e Srebrenicës humbën jetën rreth 8000 djem dhe burra boshnjakë.
XS
SM
MD
LG