Ndërlidhjet

HEILIGENDAM


Sot fillon në Gjermani takimi i krerëve të shteteve apo qeverive nga shtatë vendet më të industrializuara të botës plus Rusinë, i njohur si G8.
Takimi po mbahet derisa raportet e perëndimit me Rusinë janë përkeqësuar, vecanërisht lidhur me planet për vendosjen e një pjese të mbrojtjes raketore amerikane në Poloni dhe Ceki.
Bush në ndalesën e tij të parë në Pragë kritikoi Moskën për kthim përmbys të reformave.
Përpara fillimit të takimit të G8-ës Bush do takohet me kancelaren gjermane Angela Merkel, që është dhe mikpritësja e takimit.
XS
SM
MD
LG