Ndërlidhjet

MOSKË


Rusia është e vendosur në solidaritetin me Serbinë sa i përket çështjes së Kosovës tha ministri i Jashtëm Sergej Lavrov sot në Moskë. Këto komente ai i bëri pas takimit me homologun e tij serb Vuk Jeremiq. Lavrov gjithashtu ka thënë se Rusia nuk do të pajtohet me zgjidhje të imponuar. Ndërkaq ministri i Jashtëm serb Vuk Jeremic ka thënë se Kosova e pavarur është absolutisht e papranueshme për Serbinë. Lavror dhe Jeremiq janë angazhuar për vazhdimin e bisedimeve për statusin e Kosovës me një ndërmjetësim të balancuar ndërkombëtarë. Ndërkaq presidenti Vladimir Putin do të takohet me kryeministrin serb Koshtunica gjatë fundjavës në një Forum ekonomik në Shën Petersburg tha Lavrov.
XS
SM
MD
LG