Ndërlidhjet

BERLIN


Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel tha sot se, pos temave të tjera, në samitin e G-tës statusi i Kosovës është "pjesë e agjendës". Sipas saj, qëndrimet janë të ndryshme dhe nuk mund të pritet që ato të zhduken shpejtë. Duket se samiti filloi në një atmosferë me tensione lidhur me planet e Shteteve të Bashkuara për vendosjen e sistemit mbrojtës raketor në Çeki dhe në Poloni. Megjithqë presidenti amerikan, George Bush tha se Rusia nuk duhet të frikësohet nga ky sistem, presidenti Vlladimir Putin ka kërcënuar se Rusia do ti drejtoj raketat kah Evropa nëse zhvillohet ky sistem. Samiti i tetë vendeve më të industrializuara të botës është pritur me demonstrata. Policia ka përdorë gaz lotësjellëps dhe topa uji ndaj protestuesve të globalizimit, që gjuanin me gurë.
XS
SM
MD
LG