Ndërlidhjet

MOSKË


Zëvendës kryeministri i Rusisë, Sergei Ivanov, që konsiderohet si pasardhës i mundshëm i presidentit Putin në vitin 2008, tha se në samitin e G-tetës në Hajligendam të Gjermanisë ka pak gjasë që të zgjidhen çështjet për të cilat ndërmjet Perëndimit e Rusisë ekzistojnë mospajtime të mëdha. "Shumë çështje do të diskutohen, por sa i përket sistemit mbrojtjës raketor dhe Kosovës nuk do të ketë kurrfarë kompromisi", tha Sergei Ivanov sot në Moskë. Në një zhvillim tjetër, sot poaashtu në Moskë, ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov tha se Rusia "mbetet fuqimisht" solidare me Serbinë lidhur me Kosovën. Këto komente zoti Lavrov i bëri pas takimit me ministrin e jashtëm të Serbisë, Vuk Jeremiq.
XS
SM
MD
LG