Ndërlidhjet

KARAKAS


Presidenti i Venecuelës Hugo Chavez e përshëndeti atë që e quajti aleancë "strategjike" me Rusinë. Ai tha se presidenti Vladimir Putin u përpoq të pengojë një grusht shtet në vitin 2002, kur Chavez për pak kohë u hoq pushteti.
Chavez tha se Rusia është "aleat i vërtetë strategjik, ashtu si Kina dhe shumë vende tjera".
Venecuela blen nga Rusia armë, aeroplanë luftarakë Sukhoi dhe helikopterë M-17.
XS
SM
MD
LG