Ndërlidhjet

HEILIGENDAM


Kanë vazhduar gjatë gjithë ditës së enjte bisedimet mes udhëheqësve të 7 vendeve më të industrializuara të botës plus Rusinë në Heiligendam të Gjermanisë. Kryetitujt e takimit kishin të bënin kryesisht me mosmarrëveshjet mes Shteteteve të Bashkuara dhe Rusisë rreth mosmarrëveshjeve mbi planet amerikane për vendosjen e një pjese të mbrojtjes raketore në Poloni dhe Ceki. Megjithatë ngjarjet morrën një rrjedhë të ndryshme pasi presidenti rus Putin gjatë takimit me homologun e tij amerikan Bush propozoi vendosjen e një mbrojtje raketore të përbashkët jo në Evropën Lindore por në një bazë ushtarake në Azerbaxhian. Gjatë samitit është arritur marrëveshja për ngrohjen globale, çështje kjo e inicuar nga kancelarja gjermane Angela Merkel.
XS
SM
MD
LG