Ndërlidhjet

HEILIGENDAMN


Sot përfundon samiti dy-ditësh i tetë vendeve më të industrializuara të botës. Pritet që liderët e G8-ës të kthejnë vëmendjen kah Afrika dhe të zotohen për 60 miliardë dollarë ndihma për luftimin e AIDS-it dhe sëmundjeve tjera vdekjeprurëse në këtë kontinent.
Liderët e G 8 gjithashtu pritet të takohen edhe me udhëheqësit e Kinës, Indisë, Brazilit, Meksikës dhe Afrikës së Jugut, vende të cilat duan të kenë më shumë rol në procesin e vendim marrjeve globale.
XS
SM
MD
LG