Ndërlidhjet

BERLIN


Presidenca gjermane e Bashkimit Evropian ka bërë thirrje sot për zgjidhjen e shpejtë të statusit të Kosovës, duke e paraqitur atë si çështjen më urgjente politike në Ballkanit Perendimorë. "Në interes të stabilitetit të Kosovës Serbisë dhe gjithë rajonit, çështja duhet të vendoset shpejtë" thuhet në komunikatën e lëshuar sot në Berlin. Aty poashtu thuhet se " e vetmja rrugë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, është përmes kompromisit që i jep të dyja palëve atë që dëshirojnë". "Plani i Ahtisarit ofron bazë të mirë për zgjidhjen" thuhet ndër të tjera në komunikatën e presidencës gjermane të Bashkimit Evropian.
XS
SM
MD
LG