Ndërlidhjet

GDANSK


Presidenti i Shteteve të Bashkuara Xhorxh Bush ka arritur në Poloni ku do të takohet me presidentin Lech Kaczynski. Bisedimet midis dy presidentëve pritet të fokusohen në planet amerikane për vendosjen e sistemit mbrojtës raketor në territorin polak. Bush arriti në Poloni pas qëndrimit në Gjermani në samitin e G8. Më pas do të vizitojë Italin, Shqipërinë dhe Bullgarinë.

PARIS


Hutuesit e Këshillit të Evropës ka thënë se NATO dhe Shtetet e Bashkuara kanë arritur marrëveshje sekrete në vitin 2001 që CIA të udhëheq burgjet sekrete për të dyshuarit për terrorizëm në Evropë.
Raport i paraqitur nga senatori zviceran Dick Marty gjithashtu ka akuzuar Italinë dhe Gjermaninë për pengesat gjatë hetimit. Komisioni Evropian ka thënë se BE është mjaft e shqetësuar për raportin.
XS
SM
MD
LG