Ndërlidhjet

BRUKSEL


Aleatët e NATO-s janë duke punuar fuqishëm që në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të miratohet rezoluta për statusin e Kosovës, dhe çdo anëtar i aleancës vetë do të duhej të vendosë si të veprojë nëse ky proces do të dështonte, tha ndihmës sekretari i aleancës, John Kolston. Ai i bëri këto prononcime në pyetjen për të komentuar deklaratën e presidentit amerikan George Bush.
Kolston ka theksuar se "NATO-ja nuk përgatitet për dështim", dhe shtoi "se nuk ka asnjë plan B", sepse "ende nuk ka veto të Rusisë".
Ai tha se "aleatët e NATO-s shpresojnë të miratohet rezoluta për Kosovën në Këshillin e Sigurimit, e cila do t'i kishte parasysh propozimet e Ahtisaarit".
XS
SM
MD
LG