Ndërlidhjet

PARIS


Plani i të dërguarit të Kombeve të Bashkuara Marti Ahtisari për statusin e Kosovës është "rruga e vetme" edhe për bashkësinë ndërkombëtare dhe nuk ka kthim prapa deklaroi sot në Paris nënsekretari amerikan i shtetit Nikollas Bërns.
"Kjo është rruga e vetme nëpër të cilën duhet shkuar. Sipas mendimit tonë nuk ka kthim mrapa" tha Berns në një konferencë për shtyp . Bërns i bëri këto komente në Paris ku merr pjesë në mbledhjen e Grupit të Kontaktit për Kosovën në të cilën nuk do të jetë i pranishëm përfaqësuesi i Rusisë.
"Besojë se edhe në takimin tonë do të duhej të konfirmojmë se Evropa dhe SHBA-të e mbështesin fuqishëm planin e Ahtisarit" tha Bërns.
XS
SM
MD
LG