Ndërlidhjet

BRUKSEL


Sot në Bruksel kanë rifilluar bisedimet mes Bashkimit Evropian dhe Serbisë për Marrëveshjen e Asocim Stabilizimit. Bisedimet ishin ndërprerë në maj të 2006 për shkak të mos bashkëpunimit me Gjykatën e Hagës. Nga ana tjetër rifillimi i bisedimeve është përshëndetur në Beograd nga kryeministri Vojisllav Koshtunica. Ai theksoi se ky moment duhet të krijojë qartësi te vendet e Bashkimit Evropian, që të shohin Serbinë si partnere, duke dëshmuar rrespekt për integritetin territorial të saj.
XS
SM
MD
LG