Ndërlidhjet

LUKSEMBURG


Ministri i Jashtëm i Francës tha se do t'i shtyjë përpara planet në Kombet e Bashkuara që zgjidhja e statusit të Kosovës të shtyhet për 6 muaj. Bernard Kouschner tha se përpjekjet për të arritjen e një marrëveshjeje ndërkombëtare për të ardhmen e Kosovës janë duke vazhduar në Këshillin e Sigurimit në Nju Jork.
Në takimin në Luksemburg, BE-ja sot e ripërsëriti mbështetjen për planin e Ahtisaarit për pavarësinë e mbikqyrur të Kosovës, dhe u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara sa më shpejt të miratojnë rezolutën e bazuar mbi këtë plan.
Shefat e diplomacive të BE-së theksuan "mbështetjen për përpjekjet e sforcuara për miratim të shpejtë" të rezolutës së Këshillit të Sigurimit të KB për Kosovën në bazë të planit të Martti Ahtisaarit.
Ministrat gjithashtu kanë konkluduar që në takimin e shefave të shteteve dhe qeverive të BE-së, të përpiqen t'i harmonizohen qëndrimet e përbashkëta të BE-së lidhur me përpjekjet e "shtuara" që të vihet deri tek një zgjidhje e pranueshme për statusin e Kosovës.
Shefi i diplomacisë gjermane Frank Walter-Steinmeyer ka deklaruar se në takimin e ministrave është shqyrtuar edhe ideja e presidentit të Francës Nikolas Sarkozy për bisedime shtesë për Kosovën.
Ndërkaq Kristina Gallak, zëdhënëse e shefit të diplomacisë evropiane Javier Solana, tha se në takim ka mbizotëruar vlerësimi se njohja e njëanshme e pavarësisë së Kosovës do ta destabilizonte Kosovën, Serbinë dhe rajonin.
XS
SM
MD
LG