Ndërlidhjet

PRISHTINË


Ministri i Mbrojtjes i Danimarkës Soeren Gade sot u ka bërë thirrje shqiptarëve të Kosovës që të ruajnë qetësinë, në mënyrë që të ruajnë sigurinë në Kosovë.
"Ne e dijmë se çështja është shtyrë. Ne sot patëm diskutime lidhur me këtë çështje. Megjithëse negociatat për statusin janë shtyrë, është jetike që këtu ende ka siguri të mirë. Shpresojmë se zgjidhja për statusin e Kosovës do të vijë më herët, e jo më vonë", tha ministri danez Gade pas takimit me komandantin e KFOR-it, Roland Kather.
Ky i fundit tha se shqiptarët e Kosovës e "kanë kuptuar mesazhin" se procesi demokratik në Kosovë është i vështirë, kompleks dhe kërkon kohë dhe durim. "Në fund, rezultati do të jetë i mirë për të gjithë qytetarët e Kosovës", ka thënë Kather.
XS
SM
MD
LG