Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës Carla del Ponte i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të ndihmojë për arrestimin e krye të akuzuarve Ratko Mlladiq dhe Radovan Karaxhiq.
Tre muaj para skadimit të mandatit të saj, del Ponte ripërsëriti se "mosndëshkimi i Ratko Mlladiq dhe Radovan Karaxhiq i minon përpjekjet për t'u sjellë drejtësi viktimave".
Ndërkohë, ish gjenerali i policisë serbe Vlastimir Gjorgjeviq, nesër për herë të parë do të dalë para gjykatësit të Tribunalit të Hagës.
Në 5 pikat e aktakuzës, Gjorgjeviq ngarkohet për përndjekje, vrasje, zhvendosje të dhunshme dhe deportim të shqiptarëve nga Kosova në 6 muajt e parë të vitit 1999. Në atë periudhë kohore, Gjorgjeviq ishte ndihmës i ministrit të brendshëm të Serbisë.
Vlastimir Gjorgjeviq gjithashtu dyshohet se ka urdhëruar vrasjen e tre vëllezërve Bytyçi, shtetas amerikanë me origjinë shqiptare.
XS
SM
MD
LG