Ndërlidhjet

ATHINË


Ministri i Jashtëm serb Vuk Jeremiq ka deklaruar se Beogradi është i gatshëm të bëjë ujdi për statusin final të Kosovës.
Ai ka thënë se Serbia nuk është e gatshme të heqë dorë nga sovraniteti dhe integriteti teritorial, por të shqyrtoj çdo formë të autonomisë që do shkonte deri në gjysëm vetëadministrim. " Duhet të flasim, ne dëshirojmë dhe jemi të gatshëm për bisedime. Jemi të gatshëm të shqyrtojmë të gjitha opsionet sepse besojmë se secili kompromis është më i mirë se zgjidhja e imponuar" tha Jeremic.
Këto komente ai i ka bërë në Athinë pas bisedimeve me ministren e jashtme greke Dora Bakojanis.
XS
SM
MD
LG