Ndërlidhjet

ZAGREB


"Pozicioni ynë rreth Kosovës nuk është i diktuar nga baza fetare, etnike apo historike. Pozicioni ynë është bazuar në parimet e sotme të ligjit ndërkombëtar dhe dëshirës për të parë drejt së ardhmes", tha presidenti rus Vladimir Putin gjatë takimit që zhvilloi dje me homologun e tij serb, Boris Tadic në Zagreb.
Tadic ka përsëritur se pavarësia e Kosovës është e papranueshme për Serbinë, duke i tërhequr vëmendjen udhëheqësve të vendeve ballkanike se kjo do krijonte një precedent të rrezikshëm dhe destabilizim për gjithë rajonin dhe do ulte gjasat e rajonit për zhvillim ekonomik.
XS
SM
MD
LG