Ndërlidhjet

SHËN PETËRSBURG


Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer ka kërkuar dialog të hapur mes Uashingtonit dhe Moskës rreth planeve amerikane për mbrojtjen raketore.
Gjatë vizitës që po zhvillon në Moskë, De Hoop Scheffer theksoi se Këshilli i Sigurimit duhet të pranojë pavarësinë e mbikqyrur për Kosovën. "Status quo-ja është e papranueshme. Kosova është problem shumë serioz i sigurisë në zemër të Evropës", tha shefi i NATO-s.
Por bashkëbiseduesi i De Hoop Scheffer, kreu i Dhomës së Sipërme të Parlamentit rus, Sergei Mironov the se "parashikimi im është se Rusia do përdorë veton ndaj projektrezolutës aktuale".
XS
SM
MD
LG