Ndërlidhjet

SHËN PETËRSBURG


Këshilli i Sigurimit duhet të pranojë pavarësinë e mbikqyrur për Kosovën, tha gjatë vizitës në Moskë, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer.
"Status quo-ja është e papranueshme. Kosova është problem shumë serioz i sigurisë në zemër të Evropës. Kosova është rast i veçant dhe nuk mund ta krahasojmë me asnjë konflikt rajonal tjetër", tha shefi i NATO-s, i cili shfaqi shpresën se Rusia nuk do të përdorë veton në Këshillin e Sigurimit.
Por bashkëbiseduesi i De Hoop Scheffer, kreu i Dhomës së Sipërme të Parlamentit rus, Sergei Mironov parashikoi se "Rusia mesiguri do të përdorë veton ndaj projektrezolutës aktuale për Kosovën".
Shefer gjithashtu ka kërkuar dialog të hapur mes Uashingtonit dhe Moskës rreth planeve amerikane për mbrojtjen raketore. Sekretari Shefer do të marrë pjesë në takimin e Këshillit NATO-Rusi.
XS
SM
MD
LG