Ndërlidhjet

UASHINGTON


Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Tom Casey i ka hedhur poshtë pohimet e presidentit serb, Boris Tadiq se pavarësia e Kosovës mund të jetë precedent dhe destabilizim për gjithë Ballkanin. "SHBA-të konsiderojnë se Kosova nuk do të jetë precedent as për rajonin dhe as për ndonjë vend tjetër në botë ngase rrethanat në Kosovë janë të veçanta" ka thënë Casey në një konfencë për gazetarë. Ai ka ripërsëritur se SHBA-të përkrahin planin e Martti Ahtisaarit si bazë e arritjes së pavarësisë së Kosovës.
XS
SM
MD
LG