Ndërlidhjet

MOSKË


Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jaap De Hoop Scheffer e ka paralajmëruar presidentin e Rusisë Vladimir Putin se bllokimi i pavarësisë së Kosovës mund të bëjë që Kosova të zhytet në jostabilitet.
De Hoop Scheffer gjithashtu tha se në takimin në Kremlin, i ka bërë thirrje Putinit që Këshillit tëSigurimit të Kombeve të Bashkuara t'i lejohet të votojë për të ardhmen e Kosovës, dhe shprehu shqetësime për shtyrjet.
"Aleatët e NATO-s kanë 16 mijë burra dhe gra në uniforma, të cilët krijojnë dhe garantojnë një klimë sigurie dhe stabiliteti në Kosovë", ka thënë Scheffer për agjencinë Reuters pas takimit me Putinin.
"Nuk i shërbehet mirë kësaj klime kur gjithnjë e më shumë shtyhet vendimi përfundimtar. Tash është me rëndësi që Këshilli i Sigurimit të marrë përgjegjësinë e vet, që të kemi një rezolutë më herët, e jo më vonë. Sa u përket aleatëve, rezoluta duhet t'i ndjekë parimet e propozimeve të Ahtisaarit", ka thënë Scheffer, i cili
në Moskë qëndron në kuadër të punimeve të Këshillit NATO-Rusi.
Më herët, Scheffer dhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov u dakorduan të vazhdojnë forcimin e dialogut politik për çështjet e hapura.
"Ne duhet të vazhdojmë diskutimet për çështje për të cilat kemi pikëpamje të ndryshme si Kosova, sistemi mbrojtës raketor dhe traktati i armëve konvencionale të Evropës" tha Scheffer.
Ndërkohë, ministri i Jashtëm rus e ka paralajmëruar NATO-n që të mos merr hapa të njëanshëm që do të kërcënonin sigurinë kombëtare ruse.
XS
SM
MD
LG