Ndërlidhjet

TIRANË


Kuvendi i Shqipërisë sot duhej të mblidhet për të zgjedhur presidentin e ri të vendit, por kryetarja e Jozefina Topalli ka njoftuar se mbledhja është shtyrë sepse partitë nuk kanë dalë me emrat e kandidatëve.
Presidentit Alfred Moisiu mandati i skadon më 24 korrik, dhe deri atëherë duhet zgjedhur presidenti i ri.
Zgjedhja e presidentit bëhet me 3/5 e votave të kuvendit, apo 84 nga 140.
XS
SM
MD
LG