Ndërlidhjet

BEOGRAD


Kryeministri i Serbisë tha se tash para syve të botës po zhvillohet një betejë e re e Kosovës, ajo serbo-amerikano.
Këtë përgjigje Vojisllav Koshtunica e ka dhënë për shtypin e Beogradit në pyetjen "përse kreu shtetëror shfaq gatishmëri të hyjë në duel të ashpër diplomatik dhe retorik me Amerikën rreth Kosovës".
Ai ka thënë se në këtë betejë, në njërën anë është "autoriteti i një fuqie të madhe botërore, ndërsa në anën tjetër Serbia me argumentet e drejtësisë".
Koshtunica ka ripërsëritur se Kosova nuk mund të bëhet e pavarur derisa në kushtetutë shkruan se është pjesë e Serbisë, dhe ka shtuar se Serbia beson fuqishëm se Rusia nuk do të lejojë që në Këshillin e Sigurimit, Serbisë t'i hiqet një pjesë e territorit të saj.
XS
SM
MD
LG