Ndërlidhjet

PRISHTINË


Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Hashim Thaçi ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se pala kosovare nuk do të negociojë pavarësinë, por do të vazhdojë të punojë me komunitetin ndërkombëtar.
"Për pavarësinë e Kosovës nuk do të ketë negociata. Do të ketë respektim të agjendës shtesë të komunitetit ndërkombëtar. Ne besojmë fuqishëm në angazhimet e SHBA dhe BE për pavarësinë e Kosovës. Në të njëjtën kohë është komplikues qëndrimi i Rusisë kundër pavarësisë së Kosovës. Por unë besoj se vullneti i qytetarëve të Kosovës për pavarësi, e drejta jonë, dhe mbështetja e fuqishme e shteteve tjera perëndimore do të kyçin në proces pozitiv edhe Rusinë", deklaroi Hashim Thaçi për Radion Evropa e Lirë.
XS
SM
MD
LG