Ndërlidhjet

BEOGRAD


Kryeministri i Serbisë Vojisllav Koshtunica ka vlerësuar sot se takimi i presidentit të Shteteve të Bashkuara George Bush dhe presidentit të Rusisë Vladimir Putin, është "rast i rëndësishëm që të rishqyrtohet ecuria e deritashme e zgjidhjes së statusit të Kosovës, dhe të hapen faqe të reja në kërkimin e zgjidhjes për të ardhmen e Kosovës".
"Serbia pret që dy presidentët fuqimisht të orientohen kah zgjidhja e çështjes së Kosovës përmes negociatave të reja, me qëllim që të arrihet tek një zgjidhje kompromisi, e pranueshme për të dyja palët, e cila do të jetë në pajtim me parimet e së drejtës ndërkombëtare", ka thënë Koshtunica.
Nesër në Kenebankport, në shtetin amerikan Maine, Bush dhe Putin, në një takim joformal do të bëjnë përpjekje për t'i tejkaluar dallimet rreth shumë çështjeve.
Statusi i ardhshëm i Kosovës dhe vendosja e sistemit mbrojtës antiraketor amerikan në Evropë do të jenë dy nga temat kryesore të takimit, që do të mbahet në pushimoren e presidentit amerikan.
Bush dhe Putin gjithashtu do bisedojnë për gjendjen në Lindjen e Mesme dhe programet bërthamore të Iranit dhe Koresë së Veriut.
XS
SM
MD
LG