Ndërlidhjet

KENEBANKPORT


Presidentët amerikan dhe rus, Bush e Putin zhvilluan të hënën ditën e dytë të takimit jozyrtar në rezidencën familjare të Bushit të vjetër në Kenebankport në Main.
Gjatë paraqitjes para mediave Bush dhe Putin theksuan natyrën e hapur dhe miqësore të bisedimeve.
"Përgjatë gjithë marrëdhënieve tona ka pasur momente kur kemi rënë dakord për cështje të ndryshme dhe padyshim ka pasur kohëra kur nuk kemi qenë dakord për probleme të caktuara. Ajo cfarë kam parë gjatë gjithë kësaj kohe tek Vladimir Putini është se ai është i qëndrueshëm, transparent, i ndershëm dhe një njeri me të cilin lehtësisht mund të diskutosh mundësitë dhe problemet tona", tha presidenti Bush.
Megjithatë ashtu si edhe kishin paralajmëruar bashkëpunëtorët e dy presidentëve nuk është njoftuar për ndonjë marrëveshje në cështje konkrete.
Programet bërthamore të Iranit ishin një nga temat për të cilën Bush dhe Putin duket se planifikuan një front të përbashkët.
Sa i përket cështjes së Kosovës që besohet se është diskutuar në takimin jozyrtar, derisa Uashingtoni mbështet pavarësinë që kundërshtohet nga Moska, asnjë nga presidentët nuk tha dicka konkrete.
Ndërkaq sa i përket marrëdhënieve dypalëshe mes Shteteteve të Bashkuara dhe Rusisë, të cilat nga disa analistë ishin ciëlsuar në nivelin më të ulët që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë, Putini premtoi përmirësim në muajt që vijnë.
"Marrëdhëniet mes dy vendeve tona do të ngrihen në një nivel plotësisht të ri", tha shefi i Kremlinit.
Sa i përket një tjetër cështje kundërthënëse mes dy vendeve, asaj të mbrojtjes raketore, Putini kishte propozuar zgjerimin e bashkëpunimit në këtë fushë duke përfshirë Rusinë, më shumë vende evropiane si dhe NATO-n.
"Presidenti Putin propozi një qasje rajonale sa i përket mbrojtjes raketore. Ne duhet të punojmë së bashku në marrëdhëniet dypalëshe, ashtu si dhe përmes këshillit NATO-Rusi. Unë jam plotësisht dakord me këtë qasje", tha Bush.
XS
SM
MD
LG