Ndërlidhjet

BOGOTA – KOLUMBI


Mbi 1 milionë njerëz demonstruan në kryeqytetin e Kolumbisë, Bogota, duke kërkuar lirimin e mbi 3000 pengjeve.
Protesta erdhi pas lajmit të javës së fundit se 11 ligjvënës të marrë peng nga FARC, apo Forcat e Armatosura Revolucionare të Kolumbisë, u vranë, sipas pengmarrësve në shkëmbim zjarri.
Në mesin e pengjeve aktuale nga FARC është dhe politikanja franko-kolumbiane, Ingrid Betancourt dhe tre kontraktues amerikanë në fushën e mbrojtjes.
XS
SM
MD
LG