Ndërlidhjet

LONDËR


Ministria e Jashtme e Britanisë e ka cilësuar të papranueshëm refuzimin e Rusisë për t'i dorëzuar drejtësisë britanike Andrei Lugovoin, të akuzuarin kryesor për vrasjen në Londër të Aleksandër Litvinjenkos.
Moska ka ofruar mundësinë që gjykimi i Lugovoit të mbahet në Rusi, por Londra zyrtare është përgjigjur se gjykimi do zhvillohet aty ku ka ndodhur krimi.
Vrasja e Litvinjenkos, ish kritik i ashpër i Kremlinit ka dëmtuar marrëdhëniet mes Britanisë dhe Rusisë.
XS
SM
MD
LG