Ndërlidhjet

BRUKSEL


NATO-ja, Shtetet e Bashkuara dhe një numër vendesh evropiane kanë shprehur zhgënjimin me vendimin e Rusisë për pezullimin e pjesëmarrjes në marrëveshjen kryesore të armëve në Evropë, që synon kufizimin e armëve konvencionale.
Presidenti rus Putin nënshkroi dje dekretin që pezullon pjesëmarrjen e Rusisë në paktin e Forcave Konvencionale në Evropë.
Shtëpia e Bardhë ka shprehur keqardhjen për vendimin e Moskës, derisa NATO-ja e ka cilësuar vendimin rus si zhgënjyes dhe një hap prapa.
XS
SM
MD
LG