Ndërlidhjet

ANKARA


Agjencitë e lajmeve njoftojnë se Turqia dhe Irani kanë arritur një marrëveshje paraprake për të transportuar gazin nga Irani dhe Turkmenistani drejt Evropës.
Marrëveshja shihet si mundësi për ringjalljen e planit Nabuko të Bashkimit Evropian, që do të transportojë gaz nga Lindja e Mesme dhe Azia Qëndrore në Bashkimin Evropian përmes Turqisë dhe Ballkanit, duke e anashkaluar Rusinë.
XS
SM
MD
LG