Ndërlidhjet

PRISHTINË


Presidenti Fatmir Sejdiu tha sot se institucionet e Kosovës angazhohen për miratimin e rezolutës për statusin e Kosovës në Këshillin e Sigurimit, e cila e mbështet propozimin e Martti Ahtisaarit, por ato janë poashtu të përgatitura për rrugët alternative në bashkëpunim me ata që e mbështesin Kosovën.
"Më e rëndësishmja është që SHBA-të fuqishëm e mbështesin vizionin tonë dhe pakon e Martti Ahtisaarit", tha ai. Këto komente presidenti Sejdiu i bëri pas takimit të Ekipit të Unitetit.U tha se të mërkurën, në takimin e Ekipit të Unitetit, do të përcaktohen çështjet kryesore për të cilat dot ë bisedohet me sekretaren amerikane të shtetit, Condoleezza Rice në takimin që pritet të mbahen në fund të këtij muaji. Gjatë kësaj jave pritet që të caktohet një seancë e Kuvendit të Kosovës, në të cilën do të diskutohej për statusin e Kosovës. Anëtarët e Ekipit të Unitetit, Fatmir Sejdiu dhe Hashim Thaçi u shprehën kundër përcaktimit të datës së zgjidhjes së statusit, ndërsa Agim Çeku e Veton Surroi thanë se janë për përcaktimin e datës.
XS
SM
MD
LG