Ndërlidhjet

PRISHTINË


Përfaqësuesi i Portugalisë për Ballkanin Perëndimor, Antonio Tanger Korrea ka porositur kosovarët që të mos zhgënjehen nëse rezoluta për Kosovën nuk miratohet në KS të OKB-së në ditët e ardhshme dhe se kjo nuk paraqet ndonjë katastrofë.
“Përkundrazi, ne kemi zgjidhje tjera për ta mbajtur procesin në rrjedhë. Ne do t’i miratojmë shumë shpejt këto zgjidhje brenda kornizës së Grupit të Kontakit dhe vetëm kam kërkuar më shumë durim.”, ka thënë Korrea pas takimit me presidentin e Kosovës Fatmir Sejdiun. Korrea ka thënë se duhet të shtjerren të gjitha mundësitë e dialogut, duke shtuar se kjo është përpjekja e fundit në proces. “Një zgjidhje duhet të gjendet, më mirë herët sesa vonë”, ka thënë diplomati portugez Korrea, vendi i të cilit kryeson presidencën e radhes te BE-së.
XS
SM
MD
LG