Ndërlidhjet

MOSKË


Rusia ka njoftuar se do të dëbojë katër diplomatë britanik si përgjigje ndaj dëbimit të katër diplomatëve rus nga ana e Britanisë së Madhe. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme ruse, Mihail Kaminin nuk identifikoi diplomatët britanik. "Ambasadorit britanik është njoftuar se katër veta nga stafi i Ambasadës britanike në Moskë, janë persona të papranueshëm dhe duhet të lëshojnë territorin Rus brenda 10 ditëve" ka thënë Kaminin.
Ai njoftoi gjithashtu se Rusia do të ndalojë vizat për zyrtarët britanik si dhe do ndërpresë bashkëpunimin antiterror.
Dëbimi i diplomatëve rus nga ana e Britanisë, ditë më parë u bë pasi Moska refuzoi të ekstradojë të dyshuarin kryesorë për helmimin e ish agjentit rus, Aleksander Litvienko.
XS
SM
MD
LG