Ndërlidhjet

ANKARA


Kryeministri i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka premtuar të vazhdojë në rrugën e reformave dhe ta shndërrojë vendin në një demokraci moderne pas fitores në zgjedhjet parlamentare të së djelës.
Zgjedhjet e djeshme u mbajtën para kohe, pas krizës ku u fut parlamenti për shkak të mosarritjes së zgjedhjes së presidentit.
"Shpresoj se këto zgjedhje do ta afrojnë më shumë Turqinë me Bashkimin Evropian dhe shpresoj se qeveria do jetë në gjendje të vazhdojë reformat", tha kryeministri britanik Gordon Brown.
XS
SM
MD
LG