Ndërlidhjet

MOSKË


Një numër akademikësh të njohur rusë, në mesin e të cilëve dhe dy fitues të cmimeve Nobel kanë shprehur shqetësimin për rritjen e ndikimit të kishës ortodokse.
Në një letër të hapur drejtuar presidentit Vladimir Putin ata kanë kërkuar të ruhet ndarja e kishës nga shteti, derisa është propozuar që në shkollat publike të studiohet dhe teologjia e krishterë. Vetë presidenti Putin njihet si një besimtar ortodoks i devotshëm.
XS
SM
MD
LG