Ndërlidhjet

BAGDAD


Kryeministri irakian, Nuri al Maliki ka kërkuar nga Uashingtoni dhe Teherani të mbështesin stabilitetin e Irakut.
Kërkesa e al Malikit erdhi në hapje të takimit të dytë mes ambasadorëve amerikanë dhe iranianë në Bagdad.
Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Iranin se po nxit dhunën në Irak.
Irani nga ana e tij i ka hedhur poshtë akuzat amerikane duke i fajësuar Shtetet e Bashkuara se ndërhyrja ushtarake në Irak ka sjellë gjakderdhjen aktuale mes shiitëve dhe sunitëve.
XS
SM
MD
LG