Ndërlidhjet

VJENË


Diplomati austriak, Albert Rohan, zëvendës i Marti Ahtisaarit, tha sot se "kosovarët janë të zhgënjyer" dhe shtoi se ata bënë koncesione të konsiderueshme në negociata, për dallim nga Serbia, por megjithatë ata nuk e morën statusin që do të dëshironin ta kishin". Mëtje ai u shpreh se shpallja e njëanshme e pavarësisë do të ishte e parakohshme dhe do të kishte sukses "vetëm nëse njihet nga një numër substancial i shteteve". Albert Rohan tëhoqi vërejtjen se vendimi jashtë Këshillit të Sigurimit është "diçka që askush nuk e dëshiron".
XS
SM
MD
LG