Ndërlidhjet

BERLIN


Ministrat e jashtëm të Gjermanisë dhe Hungarisë gjatë takimit të tyre në Berlin kanë diskutuar dhe për Kosovën.
Shefi i diplomacisë gjermane Steinmaier tha se Bashkimi Evropian përballet me provën më të madhe atë të Kosovës. Ai shtoi se Gjermania e cmon rolin dhe njohjen e Hungarisë në cështje te Ballkanit si vend fqinj me rajonin dhe do kërkojë kontributin hungarez në bisedimet në kuadër të treshes ndërkombëtare brenda Grupit të Kontaktit.
Steinmaier theksoi keqardhjen që nuk u gjet një zgjedhje për Kosovën brenda Këshillit të Sigurimit, por shtoi se
fuqitë e mëdha ndanin të njëjtin mendim që Kosova të mos lihej vetëm në vendimin për këtë cështje. "Të gjithë kemi përgjegjësi ", tha shefi i diplomacisë gjermane.
XS
SM
MD
LG