Ndërlidhjet

UASHINGTON


Zyrtarë të SHBA-ve dhe Rusisë janë takuar në Uashington për të diskutuar planet amerikane për vendosjen e sistemit mbrojtës raketorë në Evropë. Zëvëndësministri i Jashtëm rus Sergei Kislyak dhe ndihmëssekretari amerikan i shtetit, Daniel Fried do të diskutojnë gjatë dy ditëve për të zbutur dallimet rreth planit, pasi propozimi krijoi tensione midis dy vendeve. Rusia e shikon atë si kërcënim derisa SHBA-të thonë se sistemi mbrojtës raketorë bëhet për t'u mbrojtur nga kërcënimet e Iranit.
XS
SM
MD
LG