Ndërlidhjet

PARIS


Autoritetet mjekësore në Francë njoftuan se në bazë të testimeve është konfirmuar prezenca e virusit H5N1 në dy mjellma të gjetura të vdekura. Kjo është hera e dytë e përhapjes së kësaj sëmundje në këtë rajon gjatë këtij viti. Më shumë se 30 vende kanë raportuar përhapjen e sëmundjes gjatë viteve të kaluara, në të shumtën e rasteve të shkaktuara nga zogjt dhe mjellmat. Gripi i shpendëve është i rrallë tek njerëzit por ka mbytur më shumë se 200 njerëz në mbarë botës, bazuar në të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë.
XS
SM
MD
LG