Ndërlidhjet

NJU JORK


Rusia ka paralajëmruar mbështetje për propozim rezolutën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkyara që parasheh zgjerimin e rolit të OKB-së në Irak. Ambasadori rus, Vitalij Çurkin tha se Rusia nuk ka probleme me këtë propozim rezolutë që është sponsorizuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania.
Mandati i misionit aktual të Kombeve të Bashkyara në Irak kalon më 10 të këtij muaji. OKB-ja kishte mbajtur një prani të vogël në Irak prej se sulmi me bombë në vitin 2004 e shkatërroi selinë e Kombeve të Bashkuara në Bagdad.
XS
SM
MD
LG