Ndërlidhjet

ANKARA


Sot u konstitua Parlamenti i ri i Turqisë, i dominuar nga partia e Drejtësisë e kryeministrit Recep Tayyip Erdogan.
Parlamenti do të zgjedhë qeverinë e re, e cila pritet të drejtohet nga Erdogan, ndërsa brenda një muaji, ligjvënësit duhet ta zgjedhin edhe presidentin e ri.
Në fillim të seancës, kryetari i përkohshëm i parlamentit Sukru Elekdag nga radhët e Partisë Republikane në opozitë, tha se qeveria duhet "t'i mbrojë vlerat sekulare dhe demokratike".
XS
SM
MD
LG