Ndërlidhjet

FLORIDË


Anija kozmike amerikane Endeavour fluturoi nga Qendra Hapsinore Kennedy në Floridë drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.
Gjatë misionit 11 ditësh, shtatë astronautët do të riparojnë dhe instalojnë një panel solar në stacionin ndërkombëtar.
Në mesin e ekuipazhit është edhe astronautja Barbara Morgan, ish mësuese dhe zëvendësuesja e parë e mësueses Christa McAuliffe, e cila e humbi jetën në shpërthimin e anijes Challenger në vitin 1986.
XS
SM
MD
LG