Ndërlidhjet

BAGDAD


Së paku 200 vetë janë vrarë dhe pothuajse po aq janë plagosur mbrëmë në veri të Irakut, nga një varg shpërthimesh nga sulmues vetëvrasës. Zyrtarwt irakian thonw se numri i tw vrarwve mund tw jetw mw i madh. Televizioni Al Xhazira ka cituar burime spitalore tw kenw thwnw se numri i i vdekurve mund tw arrijw nw 500. Kjo ishte njëra nga ditët me incidente më të përgjakshme në Irak në katër vitet e fundit. Ushtria amerikane ka thwnw se dyshimi kryesorw pwr sulmin bie mbi organizatwn terroriste Al Kaida.
Ndwrkaq sot nw sulme tw ndara nw Irak janw vrarw sw paku 35 persona.
XS
SM
MD
LG