Ndërlidhjet

LIMA


Të paktën 300 njerëz e humbën jetën dhe më shumë se 800 u plagosën nga një tërmet i fuqishëm që të mërkurën i goditi brigjet e Perusë. Tërmeti afër kryeqytetit Lima shkaktoi rrënimin e ndërtesave, rrëshqitjen e dheut dhe ndërpreu furnizimet me energji në disa zona. Zyrtarët e përshkruan situatën si dramatike, ndërsa punëtorët mjekësorë janë dërguar në zonat e prekura.
Tërmeti me intenzitet prej 7.9 ballësh të Rihterit, ka zgjatur rreth 20 sekonda.
XS
SM
MD
LG