Ndërlidhjet

TBILISI


Një delegacion rus i nivelit të lartë sot qëndron në Tbilisi për të diskutuar hetimet ndaj akuzave të Gjeorgjisë se aeroplanë rusë shkelën hapësirën ajrore të Gjeorgjisë dhe qëlluan me raketë.
Rusia i ka hedhur poshtë akuzat e Gjeorgjisë, por një ekip ekspertësh ndërkombëtarë nga Shtetet e Bashkuara, Letonia dhe Suedia mbështesin qëndrimin e Tbilisit.
Rusia ka bllokuar një deklaratë të Këshillit të Sigurimit për këtë incident.
XS
SM
MD
LG