Ndërlidhjet

UASHINGTON


Një raport i deklasifikuar i CIA-s nga viti 2005, i fajëson ish udhëheqësit e agjencisë se kanë dështuar në luftimin e Al-Kaidës fill pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit, 2001 në Nju Jork dhe në Uashington.
Raporti në mënyrë specifike e fajëson ish drejtorin e CIA-s, George Tenet, për shkak se nuk ka zhvilluar strategji gjithëpërfshirëse për t'u përballur me grupin terrorist që i kreu sulmet.
Tenet dha dorëheqje në vitin 2004 pas shtatë vjet shërbimi në krye të CIA-s.
XS
SM
MD
LG