Ndërlidhjet

PRISHTINË


Fillon sot vizitën disa ditore në Kosovë i dërguari i Bashkimit Evropian në treshen ndërmjetësuese për statusin, ambasadori Volfgang Ischinger.
Ischinger pritet të takohet me drejtuesit më të lartë vendorë e ndërkombëtarë në Prishtinë.
Një ditë para vizitës për mediat britanike Ischinger ka deklaruar se ndarja e Kosovës nuk mbështetet nga Bashkimi Evropian.
Ndërkaq zyrtarë evropianë kanë deklaruar se treshja nuk do propozojë zgjidhje, por do kërkojë nga palët të mendojnë dhe të dalin jashtë kornizave të tyre në mënyrë që të gjejnë një kompromis.
XS
SM
MD
LG